অষ্ট্ৰেলিয়াত বাছ চলোৱা কোন এইগৰাকী ক্ৰিকেটাৰ?

শ্ৰীলংকাৰ ক্ৰিকেট বৰ্তমান আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিৰ মাজেৰে গৈ আছে। শ্ৰীলংকাৰ বহুতো খেলুৱৈ আৰু প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰ এতিয়া ক্ৰিকেট চলাই আন কাৰ্যকলাপত নিয়োজিত হৈ আছে।

কিছুমানে তেতিয়া পেট বঢ়াবলৈ চালক হ’বলৈ বাধ্য হৈছিল। ধোনী আৰু আই পি এলৰ বিৰুদ্ধে একেলগে বিশ্বকাপত খেলা ক্ৰিকেটাৰজনে মাত্ৰ অষ্ট্ৰেলিয়াত গাড়ী চলাই আছে।

শ্ৰীলংকাৰ এই ক্ৰিকেটাৰজনৰ নাম সুৰজ ৰাণাদিভ। ২০১১ চনত ভাৰতত খেলা ক্ৰিকেট বিশ্বকাপত সুৰজ ৰাণাদিভ শ্ৰীলংকাৰ দলৰ অংশ আছিল। সুৰজে ৰাণাদিভ ধোনীৰ অধিনায়কত্বত চিএছকেৰ হৈও খেলিছে। ২০১২ চনত চিএছকেৰ হৈ খেলি ৰণদিভে ৮ খন মেচত ৬ টা উইকেট দখল কৰিছিল।

শ্ৰীলংকাৰ হৈ ক্ৰিকেট খেলা সুৰজ ৰাণাদিভ এতিয়া ক্ৰিকেটাৰৰ পৰা বাছ চালক হৈ পৰিছে। শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন স্পিনাৰ সুৰজ ৰাণাদিভে 2019 চনত অষ্ট্ৰেলিয়ালৈ যায়, য’ত তেওঁ এতিয়া বাছ চালকৰ উপৰিও স্থানীয় ক্লাবৰ হৈ ক্ৰিকেট খেলে।

সুৰজ ৰাণাদিভে শ্ৰীলংকাৰ হৈ ১২ খন টেষ্টত ৪৬ টা উইকেট দখল কৰিছিল। ৰাণাদিভে ৩১ খন এদিনীয়াত ৩৬ টা আৰু ৭ খন টি-২০ খেলত ৭ টা উইকেট দখল কৰিছিল।

ভাৰতীয় ক্ৰিকেট অনুৰাগীসকলে সুৰজ ৰন্দিভক ৯৯ ৰাণত বেটিং কৰাৰ সময়ত চেহৱাগক শতক অৰ্জন কৰা নো বলৰ বাবে জানে। সুৰজ ৰাণাদিভ চৰ্চালৈ আহিছিল যেতিয়া তেওঁ ইচ্ছাকৃতভাৱে নো বল দলিয়াই ধৰা পৰিছিল। দৰাচলতে, সুৰজ ৰাণাদিভে দিলশানৰ নিৰ্দেশত এটা নো বল দিছিল যাতে বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগৰ শতক সম্পূৰ্ণ হ’ব নোৱাৰে।
ভাৰতক জিকিবলৈ এটা ৰাণৰ প্ৰয়োজন আছিল আৰু চেহৱাগে ৯৯ ৰাণত বেটিং কৰি আছিল। যদি চেহৱাগে এটা ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল, তেন্তে তেওঁৰ শতক সম্পূৰ্ণ হ’লহেঁতেন। দিলশানে ষড়যন্ত্ৰ কৰিছিল আৰু ৰাণাদিভক ইচ্ছাকৃতভাৱে এটা নো বল দলিয়াবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল আৰু তেওঁ একেটা কৰিছিল। যদিও চেহৱাগে নো বলত এটা ছয় মাৰিছিল, আম্পায়াৰসকলে নো বলৰ বাবে ভাৰতক বিজয়ী ঘোষণা কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ ছয়ৰাণত যোগ কৰা হোৱা নাছিল। চেহৱাগ ৯৯ ৰাণত আউট হোৱা নাছিল।

উল্লেখ্য যে শ্ৰীলংকাৰ ক্ৰিকেট বোৰ্ডে সুৰজ ৰাণাদিভক এখন খেলৰ বাবে নিলম্বন কৰিছিল আৰু তিলকৰতনে দিলশানক জৰিমনা বিহা হৈছিল। সুৰজ ৰাণাদিভে শ্ৰীলংকাৰ হৈ ১২ খন টেষ্ট খেলিছে আৰু তেওঁৰ নামত ৪৩ টা উইকেট আছে। এদিনীয়া ফৰ্মেটত তেওঁৰ প্ৰদৰ্শনলৈ লক্ষ্য কৰি, তেওঁ 31 খন মেচ খেলিছিল আৰু 36 টা উইকেট দখল কৰিছিল।

বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগৰ সৈতে সেই প্ৰৱঞ্চনাৰ দ্বাৰা সুৰজ ৰাণাদিভক সমগ্ৰ বিশ্বতে বদনাম কৰা হৈছিল। যদিও তেতিয়া তেওঁক হঠাতে ২০১১ চনৰ বিশ্বকাপৰ ফাইনেলত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল, তেওঁ ক্ৰিকেটাৰ হিচাপে সফল নহ’ল আৰু আজি অষ্ট্ৰেলিয়াত বাছ চালক হ’বলৈ বাধ্য হ’ল।
আপোনালোকক জনাও যে ২০১১ চনৰ বিশ্বকাপত শ্ৰীলংকাৰ ক্ৰিকেট দলৰ সদস্য সুৰজ ৰাণাদিভে এতিয়া নিজকে খুৱাবলৈ অষ্ট্ৰেলিয়াত বাছ চলাই আছে। সুৰজৰ উপৰিও শ্ৰীলংকা আৰু জিম্বাবোৱেৰ প্ৰাক্তন ক্ৰিকেট চিন্তাবিদ নমস্তে আৰু ৱাইংটন হাভেগা অষ্ট্ৰেলিয়াত বসতি স্থাপন কৰিছে আৰু মেলবৰ্ণৰ ফ্ৰান্সভিত্তিক কোম্পানী ট্ৰেন্সডেভত বাছ চালক হিচাপে কাম কৰি আছে।

Leave a Comment