তালিবানক লৈ আতংকিত নেকি আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ ?

তালিবানে আফগানিস্তান দখল কৰাৰ পাছতে আমেৰিকাৰ বাবে মুৰৰ কামোৰণি হৈ পৰিছে। শেহতীয়াকৈ পোহৰলৈ অহা অস্ত্ৰ ভাণ্ডাৰ ৰ বাবে এতিয়া শংকিত হৈ পৰিছে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ।সম্প্ৰতি চোৰাংচোৱা বিভাগৰ তথ্য অনুসৰি তালিবানৰ ওচৰত আছে।

2000 খন সহস্ত্ৰ বাহন
40 খন বিমান যি অত্যন্ত কাৰ্যকৰী আৰু শক্তশালী এই সমূহৰ ভিতৰত আছে
শক্তিশালী ফায়াৰপাৱাৰ, স্কাউট আক্ৰমণ হেলিকপ্টাৰ, স্কেন ঈগল সামৰিক ড্ৰোন
কেৱল সেয়াই নহয়, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিশেষত্ব হিচাপে বিবেচিত অতি বিপদজনক
ব্লেক হক হেলিকপ্টাৰসমূহো তালিবানৰ নিয়ন্ত্ৰণত আছে |

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চৰকাৰৰ মতে, ২০০৩ ৰ পৰা ২০০৮ চনৰ ভিতৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দ্বাৰা আফগান বাহিনীক ২০৮ খন বিমান প্ৰদান কৰা হৈছিল ।

এতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই আশংকা কৰিছে যে এই অস্ত্ৰসমূহৰে তালিবানে সাধাৰণ লোকক হত্যা কৰাৰ লগতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ স্বাৰ্থৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

ইমান বোৰ অস্ত্ৰ আৰু আধুনিক হেলিকপ্টাৰৰ সৈতে শত্ৰু দেশ চীন আৰু ৰাছিয়াক বাধা দিব পাৰে, যি আমেৰিকাৰ স্বাৰ্থৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিব পাৰে।আনহাতে , মাত্ৰ এমাহৰ আগতে আফগান বাহিনীয়ে ছ’চিয়েল মিডিয়াত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দ্বাৰা আগবঢ়োৱা সাতখন সম্পূৰ্ণ নতুন হেলিকপ্টাৰৰ ছবি শ্বেয়াৰ কৰিছিল।

আমেৰিকাৰ প্ৰতিৰক্ষা সচিব লয়ড অষ্টেনে সাংবাদিকক কৈছিল যে আফগানিস্তানক এনে ধৰণৰ আধুনিক হেলিকপ্টাৰ আৰু অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰ ভাণ্ডাৰ দিয়া কাৰ্য অব্যাহত থাকিব।

কিন্তু কেইদিনমানৰ ভিতৰতে আফগান সৈন্যসকল পলাই যায় আৰু তালিবানৰ হাতত আধুনিক অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আৰু সঁজুলি সহজে স্থাপন কৰা হয়। ইফালে তালিবান উগ্ৰপন্থীসকলে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ অস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰি আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ইয়াৰ কল্যাণৰ বাবে এক শক্তিশালী ভাবুকি সৃষ্টি কৰিছে।

২০০২ চনৰ পৰা ২০১৭ চনৰ ভিতৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই আফগান সৈন্যক
২৮ বিলিয়ন অস্ত্ৰ প্ৰদান কৰিছিল
অস্ত্ৰ সমূহৰ ইয়াৰ ভিতৰত আছে
আধুনিক ৰাইফল, ৰকেট, নাইট ভিজন , অত্যন্ত আধুনিক আৰু শক্তিশালী ফায়াৰপাৱাৰ থকা সৰু ড্ৰোন,
আৰু যোৱা সপ্তাহত, ইয়াৰে কিছুমান বিমান আফগান বাহিনীয়ে তালিবানৰ কবলৰ পৰা পলাই যাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

এজন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিষয়াই জনোৱা অনুসৰি, আফগান পাইলটসকলে উজবেকিস্তানত
৪০ ৰ পৰা ৫০ খন বিমান অৱতৰণ কৰিছে

২০১৬ ৰ পৰা ২০১৯ চনৰ ভিতৰত আফগানিস্তানত সামৰিক অভিযানৰ নেতৃত্ব দিয়া অৱসৰপ্ৰাপ্ত সেনা জেনেৰেল জোচেফ ভটলে কয় যে তালিবানৰ দখলত থকা বিমানখনত ইমান উন্নত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰযুক্তি নাই। কিন্তু ,
২০০৩ চনৰ পৰা প্ৰদান কৰা ৬ লাখ পদাতিক অস্ত্ৰ,
যেনে
এম ১৬ ৰাইফলছ, এক লাখ ৬২ হাজাৰ যোগাযোগ সঁজুলি
আৰু ১৬,০০০ নাইট ভিজন

আমোদজনক ভাৱে, নিশা ব্যৱহৃত এই সঁজুলিৰ খেলবোৰ হৈছে গেম চেঞ্জাৰ যি শত্ৰুৰ নিশা টোপনি আৰু লগতে পোনপটীয়া পথ দেখুৱায়। সেয়েহে, পাঞ্জশিৰৰ দৰে অঞ্চলত তালিবানে যি বাধা বিচাৰি পাব পাৰে, সেইবোৰ এই অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰ দ্বাৰা সহজে মোকাবিলা কৰিব পাৰিব। এতিয়া এই সমূহ অস্ত্ৰভাণ্ডাৰ আৰু শক্তিয়ে মুৰৰ কামোৰণিৰ সৃষ্টি কৰিছে আমেৰিকাৰ।

Leave a Comment