নিগনিৰ গাঁতত মানুহ!

প্ৰায়ে আমি নিশ্চয় নিগনিবোৰক তেওঁলোকৰ গাঁতত সোমাই থকা দেখিছিলো। কেৱল সেয়াই নহয়, আমি সৰুৰে পৰা এই নিগনিবোৰ ইমান সৰু বিলত কেনেকৈ বাস কৰে সেই বিষয়ে চিন্তা কৰি আহিছো। মানুহে ‘এন্দুৰৰ গাঁতত ক’ত বাস কৰে সেই বিষয়ে কিবা আচৰিত কথা বৰ্ণনা কৰোঁ আহক। হয়, এই নিগনি বিলসদৃশ গাওঁখন ইৰাণৰ কান্দোভানত আছে। মানুহে ইয়াত শ শ বছৰ ধৰি বাস কৰি আহিছে, কিন্তু ইয়াৰ আঁৰৰ কাহিনীটো আন কিবা।

অৱশ্যে, পৃথিৱীজুৰি বহুতো গাওঁ আছে, যাৰ কিছুমান তেওঁলোকৰ সৌন্দৰ্যৰ বাবে জনাজাত আৰু কিছুমান অদ্ভুত পৰম্পৰাৰ বাবে বিখ্যাত। আজি আমি আপোনাক ইৰাণৰ কান্দোভান গাওঁৰ বিষয়ে ক’বলৈ গৈ আছোঁ, য’ত মানুহে ঠিক নিগনিৰ বিলৰ দৰে দেখা ঘৰত বাস কৰে। আপুনি হয়তো শুনি আচৰিত হৈছে কিন্তু এয়া সঁচা। ইয়াত মানুহে নিগনিৰ গাঁতৰ দৰে তেওঁলোকৰ ঘৰ নিৰ্মাণ কৰে। কিন্তু কিয়… গতিকে ইয়াৰ আঁৰৰ ৰহস্যটো জানো আহক।
ঘৰটো চাবলৈ আচৰিত লাগিব পাৰে, কিন্তু জীয়াই থকাটো যথেষ্ট আৰামদায়ক। সংবাদ মাধ্যমৰ তথ্য অনুসৰি, গাওঁখনৰ বয়স ৭০০ বছৰ। ইয়াত বাস কৰা লোকসকলক হিটাৰ বা এচিৰ প্ৰয়োজন নাই। দৰাচলতে, এই ঘৰবোৰ গ্ৰীষ্মকালত ঠাণ্ডা আৰু শীতকালত গৰম হৈ থাকে। আপুনি নিশ্চয় ভাবি আছে ।

Leave a Comment