পেলনী নাযায় নাৰিকলৰ বাকলি।

নাৰিকল খাদ্যৰ পৰা ছালৰ যত্ন আৰু আন বহুতো ঘৰুৱা কামত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, কিন্তু ইয়াৰ বাকলি বেছিভাগ লোকে পেলাই দিয়ে।

ইয়াত আমি আপোনাক দেখুৱাম যে নাৰিকলৰ বাকলি (নাৰিকলৰ তুষ) কিমান উপযোগী আৰু আপুনি ইয়াক বহুতো ঘৰুৱা কামৰ বাবে কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

গছ ৰোপণ কৰাৰ আগতে মাটিত কোকো পিট ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এইটো এটা নাৰিকলৰ তুষ। পাত্ৰত মাটিৰ সৈতে কোকোপেট মিহলি কৰিলে উদ্ভিদবোৰক পুষ্টি প্ৰদান কৰে আৰু সিহঁতৰ বিকাশ উন্নত কৰে। নাৰিকলৰ বাকলিটো এটা ডাঙৰ পাত্ৰত পানীত ডুবাই দিয়ক যাতে কোকো পিট এটা তৈয়াৰ কৰিব আৰু 15 দিনৰ বাবে এৰি দিব। 15 দিনৰ পিছত, ইয়াক পানীৰ পৰা আঁতৰ কৰক আৰু কেঁচিৰ সহায়ত সৰু টুকুৰা এটাত গুৰি কৰক। এতিয়া ইয়াক মিক্সাৰত গুৰি কৰক।

প্ৰাকৃতিক ৰং তৈয়াৰ কৰিবলৈ নাৰিকল জাটাও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, এটা লোৰ ব্ৰু লওঁক আৰু ইয়াক গৰম কৰক। এতিয়া ইয়াত নাৰিকলৰ বাকলি ৰাখক আৰু তাৰে এটা বা দুটা জুইৰে জ্বলাই দিয়ক। লাহে লাহে সকলো বাকলিত জুই লাগিব। নাৰিকলৰ পেষ্টটো ভালদৰে জ্বলাই দিয়ক। ই পাউডাৰটো সাজু কৰি তুলিব।পাউডাৰৰ দৰে হোৱাৰ পিছত, ইয়াক কাঠকয়লাৰ ৰঙত দেখা যাব। এতিয়া 3 চাহ চামুচ নাৰিকল গুৰিত 2 চাহ চামুচ সৰিয়হতেল মিহলি কৰক আৰু ইয়াক ৰঙৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰক।

নাৰিকলৰ বাকলিবাচন ধোৱাৰ বাবে স্ক্ৰাবাৰ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই পোৰা বা তেলযুক্ত পাত্ৰবোৰ ভালদৰে ধুই পেলায়।

আপুনি ইয়াক দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ই দাঁতৰ হালধীয়াতা আঁতৰ কৰে। নাৰিকলৰ পেষ্ট জ্বলোৱাৰ পিছত, পাউডাৰটো বটলএটাত ৰাখক আৰু আপোনাৰ দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ ইয়াক দৈনিক ব্যৱহাৰ কৰক। আপোনাৰ দাঁত পাতলকৈ মালিচ কৰক, অন্যথা মাড়িবোৰ অসুবিধাজনক হ’ব পাৰে।
আৰবী বাকলি উলিওৱাৰ ফলত মানুহৰ হাতত খজুৱতি হয়। ইয়াক এৰাই চলিবলৈ নাৰিকলৰ বাকলি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। নাৰিকলৰ বাকলিৰ সহায়ত আৰবী সহজে বাকলি উলিওৱা হ’ব।

Leave a Comment