মানুহৰ মৃত্যুৰ পিছত কি হয় !

মানুহে মৃত্যুৰ পিছত ক’লৈ যায় আৰু তাত কি হয়?
এই প্ৰশ্নটো আপুনি মই কিছু বুজিব পৰা হোৱাৰ পৰা মৃত্যুৰ আগমূৰ্হুত্বলৈ সকলোকে খেদিফুৰে। লগতে থাকে আন কেতবোৰ বহু জিজ্ঞাসা। এই ধৰি ”’দ্বিতীয় জন্ম হৈছে নেকি?”‘মৃত্যুৰ পিছত যাত্ৰা জন্মৰ কৰ্মৰ ওপৰত আধাৰিত নেকি? ইত্যাদি এনে সকলো প্ৰশ্ন মানুহৰ মনত বিয়পি থাকে।কিন্তু আজিলৈকে কোনেও এইসমূহ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিব পৰা নাই। আপুনি হয়তু ভাবে যে কোনো মৃত ব্যক্তি যদি জীৱিত হল হেতন তেন্তে তেওঁৰ পৰা এইসমূহ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ নিশ্চয় পোৱা গল হেতেন। এতিয়া হয়তু আপুনি ভাবছে যে এইবোৰ প্ৰসংগ কিয় উত্থাপন হৈছে? কিয় এই নোহোৱা-নোপোজা বিষয়বোৰে আলোচনাত স্থান পাইছে? এজন ব্যক্তিৰ দাবীয়ে এই প্ৰসংগত আলোচনা কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছে। অতি আচৰিত লাগিব পাৰে, কিন্তু এজন ব্যক্তিয়ে একেধৰণৰ আচৰিত দাবী কৰিছে। আৰু সেই ব্যক্তি জনৰ কথাৰেই এই প্ৰতিবেদন।
৬০ বছৰীয়া স্কট ড্ৰামাণ্ড। ৬০ বছৰীয়া স্কট ড্ৰামাণ্ডে দাবী কৰে যে তেওঁৰ বয়স ২৮ বছৰ হোৱাৰ সময়ত তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল, আৰু মাত্ৰ ২০ মিনিটপিছতস্কট জীৱিত অৱস্থাত ঘূৰি আহিছিল।স্কট ড্ৰামাণ্ডে দাবী কৰে যে তেওঁৰ মৃত্যুৰ 20 মিনিটপিছত, তেওঁৰ আত্মা শৰীৰলৈ ঘূৰি আহিছিল।
কিবা অদ্ভুত-অবিশ্বাস্য নহয়নে? কেনেকৈ হব পাৰে?
ড্ৰামাণ্ডে কৈছে, যে তেওঁ ২৮ বছৰ বয়সত স্কিইং কৰোঁতে দুৰ্ঘটনাত পতিত হৈছিল। এই দুৰ্ঘটনাটোত তেওঁৰ বুঢ়া আঙুলি ভাঙি গৈছিল। অস্ত্ৰোপচাৰৰ সময়ত তেওঁ প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল।তেওঁ নাৰ্চগৰাকীক ভয়ত পলাই যোৱা দেখিছিল আৰু চিকিৎসকসকলক ফোন কৰা শুনিছিল।ঘটনাটোৰ ২০ মিনিটপিছত তেওঁ নিজকে জীৱিত পাইছিল।স্কটে দাবী কৰে যে তেওঁ পুনৰ জীৱনলৈ উভতি অহাৰ সময়ত তেওঁ আন এখন পৃথিৱীভ্ৰমণ কৰিছিল। ঈশ্বৰে তেওঁলোকক ঘূৰাই পঠিয়াই কৈছিল যে আপোনাৰ সময় এতিয়াও অহা নাই।
Prioritize Your Life ৰ সৈতে কথা পাতি স্কটে দাবী কৰিছিল যে প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁলোকে মৃত্যুৰ পিছত বিশ্বক অভিজ্ঞতা টো কৈছে।তেওঁ আগতে তেওঁৰ পত্নী আৰু বন্ধুবৰ্গক অভিজ্ঞতাৰ বিষয়ে কৈছিল। স্কটে কৈছিল, ‘নাৰ্চে তেওৰ মৃত্যুৰ বিষয়ে চিঞৰ-বাখৰ কৰা শুনিহে তেওঁ অনুভৱ কৰিছিল যে তাইৰ কাষত এটা অদৃশ্য শক্তি আছে।সেই শক্তিয়ে তেওঁলোকক চকুৰ পলকত এটা অতি ধুনীয়া স্থানত থিয় কৰাইছিল। তেওঁ সেই অদৃশ্য শক্তিক অনুসৰণ কৰিছিল। সেই স্থানত ধুনীয়া আৰু ৰঙীন ফুল আছিল, মখমলৰ ঘাঁহ কঁকাললৈ আহিছিল। বগা ডাৱৰে তেওঁক স্পৰ্শ কৰি আছিল। শক্তিয়ে তেওঁলোকক পিছলৈ ঘূৰি নাচাবলৈ কৈছিল।বাওঁফালে যথেষ্ট দীঘল আৰু ধুনীয়া গছ আছিল।তেওঁ আগতে কেতিয়াও এনে গছ দেখা নাছিল। আনহাতে ধুনীয়া ফুল আছিল।তেওঁ লগতে কৈছে যে তেওঁৰ এতিয়াও সেই ধুনীয়া ফুলবোৰ মনত আছে। স্কটে কৈছে যে আন পৃথিৱীত অপৰিসীম শান্তি আছিল।স্কটে কৈছিল, তেওঁ অদৃশ্য শক্তিৰ নিৰ্দেশত ডাৱৰৰ ফালে গৈ আছিল, ইয়াৰ মাজতে কোনোবাই তেওঁৰ হাত ধৰি ক’লে – এইটো এতিয়া আপোনাৰ সময় নহয়, আপোনাৰ আৰু বহুত কৰিব লগা আছে। এই শব্দটোৱে হতবাক হোৱাৰ পিছত তেওঁলোক তেওঁ পুনৰ শৰীৰলৈ আহিছিল। স্কটে তেওঁৰ 20 মিনিটৰ মৃত্যু দাবী কৰিছে। তেওঁ কয় যে এই ঘটনাৰ পিছত জীৱনৰ প্ৰতি মনোভাৱ সলনি হয়।
এতিয়া প্ৰশ্ন হয় এয়া সঁচানে?যদিও বহু ৰাষ্ট্ৰীয় আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমত এই দাবীৰ কথা প্ৰকাশ পাইছে কোনোৱে কিন্তু ইয়াৰ সত্য-সত্যতাৰ ওপৰত দায়িত্ব লোৱা নাই। কেৱল মাত্ৰ স্কট ড্ৰামাণ্ড ৰ এই কথাসমূহেই প্ৰচাৰ কৰিছে। অৱশ্যে স্কট ড্ৰামাণ্ডো এতিয়া যথেষ্ট বৃদ্ধ হৈছে।

Leave a Comment