ত্ৰিপুৰাত হিংসাৰ দাবানল, বিজেপি–চিপিএমৰ সংঘৰ্ষ, জ্বলিল CPI(M)ৰ কাৰ্যালয়-বাহন

হিংসাত জ্বলিছে ত্ৰিপুৰা। বুধবাৰে চিপিএম-বিজেপিৰ সংঘৰ্ষত ত্ৰিপুৰা এক যুদ্ধক্ষেত্ৰত পৰিণত হয়। সোমবাৰে ধনপুৰত দুয়োটা দলৰ মাজত সংঘৰ্ষৰ পিছত শাসকীয় দলে বুধবাৰে প্ৰতিবাদী সমদলৰ আহ্বান জনাইছিল। সেই পদযাত্ৰাৰ পৰা ৰাজধানী আগৰতলাত পুনৰ সংঘৰ্ষ আৰম্ভ হয়।

চিপিএমে অভিযোগ কৰিছে যে ভানু স্মৃতি ভৱন, দশৰথ ভৱন আৰু বৃহৎ সংখ্যক বাহনকে ধৰি কেইবাটাও দলীয় কাৰ্যালয় বিজেপি কৰ্মী আৰু সমৰ্থকে জ্বলাই দিছে। বিশালগড়ৰ চিপিএম পাৰ্টীৰ কাৰ্যালয়ৰ গেটখন প্ৰথমে বুলডোজাৰেৰে ভাঙি পেলোৱা হৈছিল, তাৰ পিছত প্ৰৱেশ কৰি জুই লগোৱা হৈছিল। কেৱল সেয়াই নহয়, চিপিএম সম্পাদকমণ্ডলীৰ সদস্য পাৰ্থপ্ৰতিম মজুমদাৰৰ ঘৰত ওচৰতো আক্ৰমণ কৰা হৈছিল বুলি অভিযোগ কৰা হৈছে।

তদুপৰি, আগৰতলাৰ সংবাদ মাধ্যমৰ কাৰ্যালয়সমূহতো আক্ৰমণ কৰা হৈছে বুলি জানিব পৰা গৈছে। আনহাতে, উদয়পুৰৰ চিপিএমৰ দলীয় কাৰ্যালয়ৰ পৰা বোমা বিস্ফোৰণ ঘটোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে। বিজেপিয়ে দাবী কৰিছে যে কেৱল বিজেপি কৰ্মীয়েই নহয় পথচাৰীসকলকো চিপিএমৰ দ্বাৰা আক্ৰমণ কৰা হৈছে। ঘটনাটোত কেইবাজনো বিজেপি কৰ্মী আহত হৈছে।

আজিৰ ঘটনাক লৈ ইটো দলে আনটোক দোষাৰোপ কৰি থকা দেখা গৈছে। ঘটনা সন্দৰ্ভত চিপিএম নেতা সুজন চক্ৰৱৰ্তীয়ে কয়, “স্বৈৰাচাৰী চৰকাৰে ত্ৰিপুৰা শাসন কৰি আছে। আমাৰ এটাৰ পিছত এটা দলীয় কাৰ্যালয় জ্বলাই দিয়া হৈছে। বহুতো গাড়ীত জুই লগোৱা হৈছে। আজিৰ ঘটনাটো স্বতঃস্ফূৰ্ত ঘটনা নহয়। পৰিকল্পনা অনুসৰি আজি ৰাতিপুৱাৰে পৰা আক্ৰমণৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছিল।”

আনহাতে ত্ৰিপুৰা বিজেপিয়ে এখন সংবাদমেল সম্বোধন কৰি কয়, “ৰাজ্যখনৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু বিৰোধী দলৰ বৰ্তমানৰ নেতা নিজে উপস্থিত আছে আৰু সন্ত্ৰাসবাদক উচটনি দিছে। দলীয় কৰ্মীসকলক হিংসা বিয়পাবলৈ ইন্ধন যোগোৱা হৈছে। আমি বাৰে বাৰে আমাৰ কৰ্মচাৰীসকলক শান্ত থাকিবলৈ কৈছিলো। কিন্তু এতিয়া সকলোবোৰ সীমাৰ বাহিৰত গৈছে।”

Leave a Comment