পাকিস্তানত ড০ ছানা ৰামচান্দৰ সাফলত এগৰাকী হিন্দু যুৱতীয়ে পাকিস্তানত ৰচিলে ইতিহাস ।

এগৰাকী হিন্দু যুৱতীয়ে পাকিস্তানত ইতিহাস ৰচিবলৈ সক্ষম হৈছে তেওঁ হৈছে ড০ ছানা ৰামচান্দ। ২৭ বছৰীয়া ড০ ছানা ৰামচান্দ নামৰ এগৰাকী যুৱতীয়ে চেণ্ট্ৰেল চুপিৰিয়ৰ চাৰ্ভিচেছ (চিএছএছ) পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছে। পাকিস্তানৰ ইতিহাসত প্ৰথম বাৰৰ বাবে এজন হিন্দু নাগৰিকে এই পৰীক্ষাত সফল হ’বলৈ সক্ষম হৈছে।

গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল যে ছানাই ইতিমধ্যে তেওঁৰ প্ৰথম প্ৰচেষ্টাত পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছে আৰু এতিয়া তাইৰ নিযুক্তিও বন্ধ কৰা হৈছে।

পাকিস্তানত প্ৰশাসনিক সেৱাত নিযুক্তি কেন্দ্ৰীয় চুপিৰিয়ৰ চাৰ্ভিচেছ (চিএছএছ)ৰ জৰিয়তে কৰা হয়।এইটো ভাৰতৰ অসামৰিক সেৱা পৰীক্ষাৰ দৰে। বৰ্তমান ছানাই এই সফলতা অর্জন কৰি কয় যে, “এইটো মোৰ প্ৰথম প্ৰয়াস আছিল আৰু মই যি বিচাৰিছিলো সেয়া প্ৰাপ্ত কৰিছো।” ছানাৰ মতে, পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁক প্ৰশাসনলৈ যোৱাটো বিচৰা নাছিল। কাৰণ পিতৃ-মাতৃয়ে চিকিৎসা ক্ষেত্ৰত জড়িত হোৱাৰ সপোন দেখিছিল। স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰিছিল ছানাই শিকাৰপুৰৰ এখন চৰকাৰী বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল।

ছানাই পাঁচ বছৰ পূৰ্বে শ্বহীদ মোহতাৰমা বেনজীৰ ভুট্টো চিকিৎসা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা মেডিচিনৰ স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ এজন শল্য চিকিৎসক হিচাপে কৰ্মৰত হৈ আছিল। ইউৰোলজীত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ চেণ্ট্ৰেল চুপিৰিয়ৰ চাৰ্ভিচেছৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই আছিল।

Leave a Comment