কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ে ‘কাবেৰী কলিং প্ৰকল্প’ৰ বিৰুদ্ধে খাৰিজ কৰে PIL

কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ে মঙলবাৰে ঈশা ফাউণ্ডেচনৰ এটা শাখাIsha Outreachৰ কাবেৰী কলিং প্ৰকল্পৰ বিৰুদ্ধে এজন অধিবক্তাৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা খাৰিজ কৰে। পিছত, আদালতে ইয়াক এক suo motu petition হিচাপে গ্ৰহণ কৰে।

ৰায়টোত কাৰ্যকৰী মুখ্য ন্যায়াধীশ সতীশ চন্দ্ৰ শৰ্মা আৰু ন্যায়াধীশ শচীন শংকৰ মাগাডুমৰ এটা খণ্ড বিচাৰপীঠে কয় যে বনায়ন প্ৰয়োজনীয় আৰু এনে ধৰণৰ প্ৰকল্প সম্পাদন কৰা সকলক বাধা দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে এনে কাৰ্যকলাপৰ বাবে প্ৰশংসাৰ প্ৰয়োজন।

তৰ্কৰ সময়ত, ন্যায়ালয়ে চৰকাৰী অধিবক্তাক যিকোনো আইনী ব্যৱস্থা নিজৰ দৃষ্টিগোচৰ কৰিবলৈ কৈছিল যিয়ে ভাৰতৰ এজন ব্যক্তি/নাগৰিকক চৰকাৰী ভূমিত গছ ৰোপণ কৰিবলৈ বাধা দিয়ে। অৱশ্যে চৰকাৰে তেনে কোনো আইন উত্থাপন কৰা নাছিল।

আদালতে কৈছিল যে অনুৰ্বৰ চৰকাৰী ভূমিত গছ ৰোপণ কৰাটো অপৰাধ নহয়, যদিও Isha Outreachএ চৰকাৰী ভূমিত গছ ৰোপণ কৰা নাই।”ৰাজ্য চৰকাৰৰ স্পষ্ট স্থিতি হৈছে যে কাবেৰী কলিং তেওঁলোকৰ প্ৰকল্প নহয় আৰু চৰকাৰী বা ৰাজহুৱা ভূমিত গছপুলি ৰোপণ কৰা হোৱা নাই। কাবেৰী কলিঙৰ দৰে এক মহৎ প্ৰকল্পত এই আদালতৰ হস্তক্ষেপৰ প্ৰশ্ন উত্থাপিত নহয়,” ইয়াত মন্তব্য কৰা হৈছে।

আদালতে কৈছিল যে আবেদনকাৰী এ ভি অমৰনাথনে নিহিত স্বাৰ্থৰ সৈতে পিআইএল দাখিল কৰিছে আৰু তেওঁ এজন দীৰ্ঘম্যাদী মোকৰ্দমাকাৰী।
Amicus Curiae বিভি বিদ্যুলাথাই যুক্তি দিছিল যে আবেদনখনত উল্লেখ কৰা হৈছিল যে প্ৰায় ২৫৩ কোটি গছ ৰোপণ কৰিবলৈ প্ৰতিটো গছপুলিৰ বাবে ৪২ টকা সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল, যাৰ পৰিমাণ হৈছে ১০,৬২৬ কোটি টকা আৰু ধনৰ হিচাপ নিদিব লাগে।

জ্যেষ্ঠ পৰামৰ্শদাতা উদয় হোলাই যুক্তি দিছিল যে প্ৰতিটো প্ৰকল্পত ৪২ টকা public charitable trustৰ দ্বাৰা সংগ্ৰহ কৰা হয় আৰু সকলোবোৰ দায়বদ্ধ।

Leave a Comment