কোহলিয়ে হেৰুৱাব নেকি অধিনায়কৰ পদ?

যদি ভাৰতীয় দলটোৱে এই বছৰৰ অক্টোবৰ-নৱেম্বৰত টি-২০ বিশ্বকাপ জিকিবলৈ ব্যৰ্থ হয়, তেন্তে দলৰ অধিনায়ক বিৰাট কোহলীক সীমিত অভাৰৰ অধিনায়কত্বৰ পৰা আঁতৰাই লোৱা হ’ব পাৰে।

ৰোহিত শৰ্মাক তেওঁৰ ঠাইত দায়িত্ব অৰ্পণ কৰিব পাৰি। কোহলীয়ে টেষ্ট ক্ৰিকেটত সফল হৈছে কিন্তু তেওঁৰ নেতৃত্বত দলটোৱে সীমিত অভাৰৰ আইচিচি ইভেণ্টত জয়লাভ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে।

টীম ইণ্ডিয়াৰ অধিনায়ক কোহলীয়ে আগন্তুক টি-২০ বিশ্বকাপত ভাৰতীয় দলক নেতৃত্ব দিয়াৰ সময়ত তেওঁৰ অধিনায়কত্ব বচাবলৈ শেষ সুযোগ পাব পাৰে, কোহলীয়ে কেইবাবাৰো পৰীক্ষাৰ অধীনলৈ আহিছে, বিশেষকৈ শক্তিশালী দল হোৱা স্বত্বেও আইচিচি টুৰ্ণামেণ্ট জিকিবলৈ ব্যৰ্থ হোৱাৰ পিছত এই সম্ভাৱনা দেখা গৈছে।এটা ৱেবচাইটত কৈছিল যে ইংলেণ্ডত অনুষ্ঠিত বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত নিউজিলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ পৰাজয়ৰ পিছৰে পৰা বিচিচিআইৰ শীৰ্ষ বিষয়াসকলে বিষয়টো আলোচনা কৰি আহিছে, য’ত তেওঁলোক ভাৰতীয় অধিনায়কৰ দল নিৰ্বাচনত অসন্তুষ্ট বুলি জানিব পৰা গৈছে। ডব্লিউটিচিৰ ফাইনেলৰ সময়ত কোহলীয়ে দ্ৰুত বলাৰ-অনুকূল আৰু মেঘাচ্ছন্ন পৰিস্থিতিত দুজন স্পিনাৰ খেলিছিল।

এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিচিচিআই কোহলীৰ অধিনায়কত্বক লৈ গভীৰভাৱে চিন্তিত, বিশেষকৈ আইচিচি টুৰ্ণামেণ্টত কিয়নো তেওঁ আইচিচি ইভেণ্টত অধিনায়ক হিচাপে বিফল হৈছে। ডব্লিউটিচিৰ ফাইনেলৰ পিছত জুলাইত বিচিচিআইৰ বিষয়াসকলৰ এখন বৈঠকত এইটো পোহৰলৈ আহিছিল যে বিচিচিআইৰ বহুবিষয়া কোহলীৰ অধিনায়কত্বত সন্তুষ্ট নহয়।এখন বৈঠকত বিচিচিআইৰ সভাপতি সৌৰভ গাংগুলী, উপ-সভাপতি ৰাজীৱ শুক্লা, সম্পাদক জয় শ্বাহ আৰু কোষাধ্যক্ষ অৰুণ ধুমল উপস্থিত আছিল।

ডব্লিউটিচিৰ ফাইনেলত দুজন স্পিনাৰৰ সৈতে আগবাঢ়ি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত বিচিচিআইৰ বিষয়াসকলৰ সৈতে ভাল নহ’ল আৰু সেয়েহে, এইটো আলোচনা কৰা হৈছিল যে টি-২০ বিশ্বকাপ কোহলীৰ বাবে শেষ সুযোগ হ’ব পাৰে, বিশেষকৈ সীমিত অভাৰৰ ফৰ্মেটত।

বিভক্ত অধিনায়কত্বক লৈ যথেষ্ট বিতৰ্ক হৈছে, য’ত কোহলীৰ টেষ্ট অধিনায়ক হিচাপে থকা আৰু সীমিত অভাৰৰ অধিনায়ক হিচাপে ৰোহিতৰ দায়িত্বৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছিল। বিশেষকৈ যিহেতু তেওঁ ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগত মুম্বাই ইণ্ডিয়ানছক অভূতপূৰ্ব সফলতালৈ লৈ গৈছিল। এই বছৰৰ মে মাহত, ভাৰতৰ প্ৰাক্তন মুখ্য নিৰ্বাচক কিৰণ মোৰে কৈছিল যে দলটোৱে তিনিওটা ফৰ্মেটৰ বাবে কোহলী আৰু ৰোহিতৰ মাজত বিভক্ত অধিনায়কত্ব দেখিব পাৰে।

Leave a Comment