বিৰাট বাহিনীৰ বিৰাট পৰাজয় !

ইংলেণ্ডে লিডছ টেষ্টত এটা ইনিংছ আৰু ৭৬ ৰাণত জয়লাভ কৰিছে। প্ৰথম ইনিংছত ৭৮ ৰাণত আউট হোৱাৰ পিছত ভাৰত দ্বিতীয় ইনিংছত ২৭৮ ৰাণত অল আউট হৈছে। চতুৰ্থ দিনা ভাৰতে মাত্ৰ ৬৩ ৰাণত ৮ টা উইকেট হেৰুৱায়।

ভাৰতীয় দলটোৱে লিডছ টেষ্টত (India vs England, 3rd Test) শোচনীয় পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হৈছে। খেলৰ চতুৰ্থ দিনা ভাৰত মাত্ৰ ২৭৮ ৰাণত অল আউট হয় আৰু মেচখন ইনিংছ আৰু ৭৬ ৰাণত পৰাজিত হয়। তৃতীয় দিনা ভাৰতে ভাল বেটিং কৰি ২ উইকেটত ২১৫ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে, কিন্তু খেলৰ চতুৰ্থ দিনা মাত্ৰ ৬৩ ৰাণত ৮ টা উইকেট হেৰুৱায়। চেতেশ্বৰ পুজাৰা, আজিংক্য ৰাহানে, অধিনায়ক বিৰাট কোহলী, ঋষভ পন্তকে ধৰি সমগ্ৰ মিডল অৰ্ডাৰটো ইংলেণ্ডৰ দ্ৰুত বলাৰসকলৰ আগত খহি পৰে আৰু শৃংখলাটো এতিয়া ১-১ ত টাই হৈ আছে। প্ৰশ্ন টো হ’ল, লৰ্ডছ টেষ্টৰ পিছত ভাৰতীয় দলটোৱে ইমান ভুল কি কৰিছিল যে তেওঁলোকে লিডছত শোচনীয় পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হ’ল ?

অত্যন্ত দুৰ্বল শ্বট বাছনি- ভাৰতীয় দলৰ বেটিং ইংলেণ্ডতকৈ বহুত বেছি অভিজ্ঞ আৰু পৰিসংখ্যাত ভাল কিন্তু ভাৰত এতিয়াও পৰাজিত হৈছে। ভাৰতৰ অভিজ্ঞ বেটছমেনসকল লিডছত শোচনীয়ভাৱে বিফল হৈছিল। পিটছ আৰু পৰিস্থিতি কঠিন আছিল কিন্তু বিৰাট কোহলী, চেতেশ্বৰ পুজাৰা, কে এল ৰাহুল আৰু ঋষভ পন্তৰ শ্বট বাছনি অতি দুৰ্বল আছিল।

কঠিন হাতৰ ব্যৱহাৰ – পাতল হাত হৈছে চুইং বল সঠিকভাৱে খেলিবলৈ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উপায়। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল বেটটো পাতলকৈ ধৰি ৰখাটোৱে আনকি বলটো পিছলি নাযায়। কিন্তু ভাৰতীয় বেটছমেনসকলে কঠোৰ হাতেৰে বলটো খেলি আছিল আৰু ফলাফলটো বিৰাট কোহলীৰ পৰা চেতেশ্বৰ পূজাৰালৈকে আছিল। ৰাহানেৰ পৰা ঋষভ পন্তলৈকে, সকলোৱে শ্লিপত ধৰা পৰিছিল।

এণ্ডাৰছন আৰু ৰবিনছনে ধ্বংসযজ্ঞ চলাইছে – যদিও ইংলেণ্ডৰ অভিজ্ঞ বলাৰ ষ্টুৱাৰ্ট ব্ৰড শৃংখলাৰ পৰা বাহিৰ হৈছে, যুৱ বলাৰ অলি ৰবিনছনে তেওঁৰ অভাৱ পূৰণ কৰিছে। ৰবিনছনে দ্বিতীয় ইনিংছত পাঁচটা উইকেট দখল কৰিছে। তেওঁ বিৰাট কোহলী, ৰোহিত শৰ্মা, চেতেশ্বৰ পূজাৰাৰ দৰে বেটছমেনৰ উইকেট দখল কৰে। ভাৰতৰ প্ৰথম ইনিংছত জেমছ এণ্ডাৰছনে মাত্ৰ ৬ ৰাণত ৩ টা উইকেট দখল কৰি ভাৰতক খেলখনৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে বাহিৰ কৰি দিয়ে।

লিডছ টেষ্টত ভাৰতৰ পৰাজয়ৰ এটা ডাঙৰ কাৰণ হৈ পৰিছিল জো ৰুট। ইংলেণ্ডৰ অধিনায়কজনে হেডিংলিৰ পিটছত ১২১ ৰাণৰ এক সুন্দৰ ইনিংছ খেলিছিল য’ত ভাৰতীয় বেটছমেনসকলে ব্যৰ্থ হৈছিল। ৰুটে শৃংখলাটোত একেৰাহে তৃতীয়টো শতক অৰ্জন কৰিছে।

বিৰাট কোহলীয়ে পিটছখন পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ হৈছে – ভাৰতীয় দলৰ পৰাজয়ৰ কাৰণ ভুল নহ’ব যদিহে ইয়াক পিটছ পঢ়িবলৈ বিফল বুলি কোৱা হয়। ভাৰতীয় অধিনায়ক বিৰাট কোহলীয়ে খেলখনৰ আগদিনা লিডছৰ পিটছক কম ঘাঁহ বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল আৰু তেওঁৰ কথাবোৰে এনেকুৱা লাগিছিল যেন এয়া বেটিঙৰ বাবে ভাল হ’ব। সেইকাৰণে বিৰাট কোহলীয়ে টছত জিকি বেটিং কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল কিন্তু ই এটা ডাঙৰ ভুল আছিল। লিডছ টেষ্টৰ প্ৰথম দিনাৰ খেলৰ প্ৰথম ঘণ্টাটো টীম ইণ্ডিয়াৰ কঠিন হৈ পৰিছিল। ভাৰতীয় দলটো ৭৮ ৰাণত আউট হয়। প্ৰথম ইনিংছত ৭৮ ৰাণত আউট হোৱাৰ পিছত টেষ্ট মেচলৈ উভতি অহাটো প্ৰায় অসম্ভৱ।

Leave a Comment