2021ত সৰ্বাধিক দৰ্মহাৰ চাকৰি কোনটো?

প্ৰতিজন অভিভাৱকৰ এটা সপোন থাকে যে তেও লোকৰ পুত্ৰ বা জীয়েকে ডাঙৰ হৈ ভাল চাকৰি কৰে। যাতে তেওঁ দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত আৰ্থিক সীমাবদ্ধতাৰ সন্মুখীন হ’ব নালাগে, কিন্তু এনে বহুত কম লোক আছে যাৰ সপোন পূৰণ হয় কিয়নো প্ৰতি বছৰে লাখ লাখ যুৱকে স্নাতক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, সকলোৱে চাকৰি (Job) পোৱাটো সম্ভৱ নহয়। দেশত নিবনুৱাৰ সংখ্যা ইমানেই বৃদ্ধি পাইছে যে যুৱক-যুৱতীসকলে পিয়নৰ দৰে পদৰ বাবে চিকিৎসক অভিযান্ত্ৰিকৰ ডিগ্ৰী লৈ আবেদন কৰিছে। বহুত কম যুৱক থাকে যিয়ে চৰকাৰী চাকৰিৰ কাৰণে নিৰ্বাচিত হয়। যিসকল লোকে চৰকাৰী চাকৰি নাপায় তেওঁলোক ব্যক্তিগত খণ্ডলৈ গুচি যায়।

চৰকাৰী হওঁক বা ব্যক্তিগত হওঁক, সকলোৱে এটা ভাল আৰু আৰামদায়ক চাকৰি ভাল পায়। যদি আপুনি ইয়াৰ লগতে ভাল দৰমহা পায়, এনে লাগে যেন জীৱনৰ সপোনবোৰ পূৰণ হৈ যাব। অৱশ্যে যেতিয়াই মানুহে চাকৰিৰ বিষয়ে অনুসন্ধান কৰে তেতিয়া মানুহে এইটোও জানিব বিচাৰে যে কোনটো চাকৰিত সৰ্বাধিক দৰমহা পোৱা যায়। প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ সপোন থাকে যে তেওঁলোকে এনে এটা কাম কৰিব যাৰ দৰমহা লাখ কোটি হয়। এই পোষ্টটোত, আমি আপোনাক ভাৰতৰ শীৰ্ষ 10 টা সৰ্বাধিক দৰমহা থকা চাকৰিৰ বিষয়ে ক’বলৈ গৈ আছোঁ।

ভাৰতত সৰ্বাধিক দৰমহাৰ চাকৰি আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে ভাৰতত সৰ্বাধিক দৰমহাৰ চাকৰি এজন ব্যৱসায় বিশ্লেষকৰ। যদি আপুনি ও ভাবে যে ভাৰতত এজন চিকিৎসক বা অভিযন্তাইহে সৰ্বাধিক দৰমহা পায় কিন্তু তেনে নহয়, কাৰণ এই বৃত্তিটো এই তালিকাত বহুত পিছ পৰি আছে । প্ৰায় সকলো কোম্পানীৰ ব্যৱসায়িক বিশ্লেষক আছে যাৰ দৰমহা 6-8 লাখৰ পৰা আৰম্ভ হয়।

1. ব্যৱসায় বিশ্লেষক

আপুনি শুনি অলপ আচৰিত লাগিব পাৰে কিন্তু এজন ব্যৱসায় বিশ্লেষকৰ দৰমহা ভাৰতত সৰ্বাধিক। প্ৰতিটো কোম্পানীৰ ব্যৱসায় বিশ্লেষক আছে যিয়ে ব্যৱসায় বৃদ্ধি কৰিবলৈ কোম্পানীৰ ব্যৱসায় বিশ্লেষণ কৰে। জনাও যে এজন ভাল ব্যৱসায় বিশ্লেষক হ’বলৈ হলে গণিত বিষয়ত বিশেষজ্ঞ হোৱাটো প্ৰয়োজনীয়। একে সময়তে, দ্ৰুততাৰে গণনা কৰাৰ ক্ষমতা থাকিব লাগে। এই চাকৰিৰ প্ৰাৰম্ভিক দৰমহা বাৰ্ষিক 6 লাখৰ পৰা 8 লাখলৈকে হয় আনহাতে মধ্য কৰ্মজীৱনত 15 লাখ হয়। যেতিয়া আপুনি এই কামত বিশেষজ্ঞ হয়, তেতিয়া আপোনাৰ দৰমহা 25 লাখতকৈ অধিক হৈ পৰে।

2. ইনভেষ্টমেণ্ট বেংকাৰ( Investment banker)

এই চাকৰিৰ অধীনত, এজন ব্যক্তিয়ে ধন সম্পৰ্কীয় সকলো কাম কৰিব লাগিব যেনে মূলধন সংগ্ৰহ কৰা, শীৰ্ষ ব্যৱস্থাপনাক বিত্তীয় পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰা, মূলধন বিনিয়োগ কৰা ইত্যাদি। ইয়াৰ সৈতে, এজন সফল বেংকাৰ হ’বলৈ ব্যক্তিজনে সঠিক ডাটা ৰাখিবলৈ আৰু এটা ভাল প্ৰেজেণ্টেচন দিবলৈ আহিব লাগে। যেতিয়া তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ কথা আহে, তেওঁলোকে প্ৰৱেশ পৰ্যায়ত বছৰি 12 লাখ, মধ্য কেৰিয়াৰত 30 লাখ আৰু অভিজ্ঞ হ’লে 50 লাখ লাভ কৰে।

3. পেছাদাৰী ব্যৱস্থাপনা

পেছাদাৰী ব্যৱস্থাপনাত কেৰিয়াৰ বনোৱা লোকসকলক প্ৰতিটো কোম্পানীতে প্ৰয়োজন হয়। এই চাকৰিৰ জড়িত লোকসকল তেওঁলোকৰ নিজৰ যিকোনো সংগঠনৰ মেৰুদণ্ড হয়। যদিও এই চাকৰিটোত আৰম্ভণিতে সংগ্ৰাম কৰিবলগা হয় কিন্তু যেতিয়া আপুনি অভিজ্ঞতা লাভ কৰে তেতিয়া আপোনাৰ বাবে এইটো কাম সহজ যেন হৈ পৰে। লগতে আপোনাৰ দৰমহাও বৃদ্ধি হৈ গৈ থাকে। এই চাকৰিটোত প্ৰৱেশ পৰ্যায়ত 3 লাখ টকা, মধ্য কেৰিয়াৰত 25 লাখ আৰু বিশেষজ্ঞ হ’লে 80 লাখ লাভ কৰে।

4. চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্ট (Chartered Accountant)

এইটো ভাৰতৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় চাকৰিবোৰৰ ভিতৰত এটা। জনাও যে প্ৰতিটো কোম্পানীক এজন Chartered Accountant ৰ প্ৰয়োজন হয়। কিয়নো কোম্পানীটোক কৰ ব্যৱস্থাপনা, বিত্তীয় একাউণ্টিং আৰু বেঙ্কিং আৰু পৰামৰ্শৰ প্ৰয়োজন হয়। যিটো Chartered Accountant তকৈ ভাল কোনেও কৰিব নোৱাৰে। ভাৰতত Institute of Chartered Accountant ৰ (ICAI) সদস্য হ’ব লাগে। Chartered Accountant সকলে বাৰ্ষিক 5 লাখ 50 হাজাৰ, মধ্য কেৰিয়াৰত 12 লাখ 80 হাজাৰ আৰু অভিজ্ঞ হোৱাৰ বাবে 25 লাখ 70 হাজাৰ লাভ কৰে।

5. আইটি আৰু ছফ্টৱেৰ অভিযন্তা (IT & Software Engineers)

আহিবলগীয়া সময় হৈছে ছফ্টৱেৰ অভিযন্তাসকলৰ বাবে সেয়েহে যদি আপুনি এই ভ্ৰমণৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই আছে, তেন্তে আপুনি সময়ৰ সৈতে আপডেট হৈ থাকিব লাগিব যাতে আহিবলগীয়া নতুন প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন ভালকৈ কৰিব পাৰে। বহুতো ছফ্টৱেৰ অভিযন্তাই অভিযোগ কৰে যে তেওঁলোকৰ দৰমহা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি নহয় কিন্তু যদি আপুনি এই ক্ষেত্ৰত বিশেষজ্ঞ হৈ যায়, তেতিয়া আপুনি বহুতো নিযুক্তিৰ সুযোগ দেখিব পাৰে। তেওঁলোকৰ প্ৰাৰম্ভিক বাৰ্ষিক দৰমহা 1.5 লাখৰ পৰা 2.5 লাখলৈকে হয়, আনহাতে মধ্য কেৰিয়াৰত 3 ৰ পৰা 6 লাখ, আনহাতে প্ৰকল্প এটাৰ নেতৃত্ব দিয়াৰ সময়ত ই 12 ৰ পৰা 19 লাখ হয়।

6. বিমান খণ্ডৰ পেছাদাৰ

প্ৰতি বছৰে বিমান খণ্ডত চাহিদা থাকে, কিয়নো ভ্ৰমণ সস্তা হোৱাৰ বাবে বেছিভাগ লোকে বিমানেৰে ভ্ৰমণ কৰিবলৈ পছন্দ কৰে। এইকাৰণেই ক্ষেত্ৰখনত কাম কৰা সকলৰ মাজত পাইলট, এয়াৰ হোষ্টেছ, গ্ৰাউণ্ড ষ্টাফৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। আনহাতে, যদি আমি তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ কথা কওঁ, তেন্তে এজন বিমান পাইলটৰ বাৰ্ষিক গড় দৰমহা হৈছে 7 লাখৰ পৰা 9.5 লাখ। এয়াৰ হোষ্টেছৰ দৰমহা 4 লাখৰ পৰা 6 লাখৰ ভিতৰত হয় আনহাতে এয়াৰ ট্ৰেফিক নিয়ন্ত্ৰকে প্ৰতি বছৰে 5 ৰ পৰা 6 লাখ টকা দৰমহা পায়।

7. আইন পেছাদাৰী

যদি আপুনি আইনৰ প্ৰতি আগ্ৰহী তেন্তে আপুনি এই খণ্ডটো ভাল পাব, কিয়নো ইয়াত আপুনি আইনৰ ভাল বুজাবুজি, বস্তুবোৰত ত্ৰুটি বিচাৰি উলিওৱা, প্ৰমাণ বিচাৰি পোৱাৰ সামৰ্থ্য আদি ৰ দৰে কাম কৰিব লাগিব। ইয়াত আপুনি আপোনাৰ প্ৰিয় কামৰ সৈতে অধিক দৰমহা পাব। কব পাৰি যে যিসকলে আইন বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰে তেওঁলোকৰ বাৰ্ষিক দৰমহা 6 লাখৰ পৰা 9 লাখ হয় আনহাতে 4 ৰ পৰা 6 বছৰৰ অভিজ্ঞতাৰ সৈতে, একে দৰমহা 10 ৰ পৰা 15 লাখলৈ বৃদ্ধি হয়।

8. চিকিৎসক

ভাৰতত এজন চিকিৎসকৰ চাকৰিও অধিক দৰমহা থকা চাকৰি বুলি গণ্য কৰা হয়। প্ৰতি বছৰে লাখ লাখ কোটি যুৱক জীৱবিজ্ঞান বা ফাৰ্মা ক্ষেত্ৰত প্ৰৱেশ কৰে, যাৰ সপোন হৈছে চিকিৎসকৰ চাকৰি লাভ কৰি ভাল দৰমহা পোৱা। কব পাৰি যে এজন চৰকাৰী চিকিৎসকৰ দৰমহা ব্যক্তিগত খণ্ডত কাম কৰা চিকিৎসকসকলৰ দৰমহাতকৈ কম হয়। ব্যক্তিগত চিকিৎসকসকলে বছৰি 30 লাখৰ পৰা 50 লাখ টকাৰ ভিতৰত উপাৰ্জন কৰে আনহাতে চৰকাৰী চিকিৎসকসকলে সাধাৰণ অনুশীলনত বছৰি 4 লাখ 80 হাজাৰ, সাধাৰণ চিকিৎসকে 8 লাখ আৰু মেডিকেলৰ চিকিৎসকে 17 লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে।

9. মডেলিং আৰু অভিনয়

মডেলিং আৰু অভিনয় আজিৰ প্ৰজন্ম সকলৰ প্ৰিয় কাম। এই ক্ষেত্ৰত কাম কৰা লোকসকলে টকা আৰু মূল্য দুয়োটা লাভ কৰে। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নতুন অভিনেতাজনক এটা টিভি ধাৰাবাহিকত কাম কৰাৰ বাবে প্ৰতি খণ্ডত 2ৰ পৰা 10 হাজাৰ টকা দিয়া হয়। আনহাতে, অভিজ্ঞতা বৃদ্ধিৰ পিছত অভিনেতাজনে প্ৰতিটো খণ্ডত 10 হাজাৰৰ পৰা 2 লাখ মাচুল লাভ কৰে। আকৌ, আমি ফিল্ম লাইনৰ কথা কওঁ, তেন্তে ইয়াত প্ৰাৰম্ভিক মূল্য হৈছে 5 লাখৰ পৰা 50 লাখ। যদি মানুহে আপোনাৰ কাম ভাল পায়, তেন্তে এই ক্ষেত্ৰত টকা উপাৰ্জন কৰাৰ কোনো সীমা নাই।

10. তেল আৰু প্ৰাকৃতিক গেছৰ খণ্ড

এইটো এটা এনেকুৱা খণ্ড যিয়ে ভাল লাভ কৰে আৰু ইয়াত কাম কৰা লোকসকলৰ বাবে ভাল দৰমহাও আছে। এই ক্ষেত্ৰত কাম কৰা সকলৰ ভিতৰত আছে ভূতাত্ত্বিক, সামুদ্ৰিক অভিযন্তা ইত্যাদি। কব পাৰি যে বেছিভাগ চৰকাৰী কোম্পানীয়ে ভাৰতত এই খণ্ডত কাম কৰি আছে, সেয়েহে ই এক প্ৰকাৰে চৰকাৰী কাম। অৱশ্যে, কিছুমান ব্যক্তিগত কোম্পানী আছে যি তেল আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ খণ্ডত কাম কৰি আছে। এইবোৰত কাম কৰা ভূতাত্ত্বিক, সামুদ্ৰিক অভিযন্তাৰ দৰমহা বছৰি 15 ৰ পৰা 20 লাখ কিন্তু ইয়াৰ বাবে 4 ৰ পৰা 5 বছৰৰ অভিজ্ঞতাৰ প্ৰয়োজন। যিসকলে তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰে তেওঁলোকৰ দৰমহা ৩.৫ লাখৰ পৰা ৬ লাখলৈকে হয়।

গতিকে এতিয়া আপুনি নিশ্চয় জানিব পাৰিছে যে ভাৰতত সৰ্বাধিক দৰমহা দিয়া চাকৰি কোনটো। গতিকে ওপৰোক্ত চাকৰিবোৰে তেওঁলোকৰ বিভিন্ন খণ্ডত বিভিন্ন দৰমহা প্ৰদান কৰে। যদি আপুনি এতিয়ালৈকে ভাবিছিল যে কেৱল অভিযান্ত্ৰিক আৰু চিকিৎসকেহে ভাৰতত সৰ্বাধিক দৰমহা লাভ কৰে। গতিকে এই পোষ্টটোৰ দ্বাৰা আপোনাৰ বিভ্ৰান্তি নিশ্চয় আঁতৰি গৈছে। কব পাৰি যে কামটো যিয়েই নহওঁক, যদি আপুনি সেই কামত বিশেষজ্ঞ হয়, আপোনাৰ গুৰুত্ব আৰু দৰমহা বাঢ়ি গৈ থাকে।

Leave a Comment