শ্ৰী কৃষ্ণৰ প্ৰিয় মাখনভোগৰ কি কি গুনাগুন?

ভগৱান কৃষ্ণৰ মাখনৰ প্ৰতি থকা প্ৰেম কাৰো পৰা লুকাই থকা নাই, তেওঁৰ প্ৰেমে তেওঁক মাখন চোৰৰ নামো দিছিল। হিন্দু পঞ্চাগৰ মতে, ভদ্ৰপদৰ কুশান পক্ষৰ অষ্টম দিনা ভগৱান কৃষ্ণৰ জন্ম হৈছিল।

এইবাৰ কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী (Krishna Janmashtami) ৩০ আগষ্টত উদযাপন কৰা হ’ব। জন্মাষ্টমীলৈ এতিয়া বেছি সময় নাই, যাৰ বাবে ঘৰত লাদুগোপালৰ জন্ম জয়ন্তী ধুমধামেৰে উদযাপন কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ হৈছে। মুৰুলীধৰৰ প্ৰিয় ভোগক মাখন-মিছৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। আজিকালি বজাৰৰ বহুতো কোম্পানীয়ে ভৰ্তি মাখন বিক্ৰী কৰে কিন্তু আপুনি বিচাৰিলে ঘৰত এই ভোগ অতি সহজে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।

ঘৰত বগা মাখন বনাবলৈ, প্ৰথমে এটা বাটিত গাখীৰৰ ক্ৰীম লওক। তাৰ পিছত ইয়াক এটা গভীৰ বাটিত ৰাখি চামুচেৰে কিছুসময় মন্থন কৰক। অলপ সময়ৰ পিছত ক্ৰীমটো ডাঠ হোৱা যেন লাগিব। ক্ৰীম মন্থন কৰাৰ কাম অব্যাহত ৰাখক। কিছু সময়ৰ পিছত মাখন আৰু গাখীৰ পানী পৃথক হোৱা যেন লাগিব। তাৰ পিছত এটা পৃথক বাটিত বগা মাখনখিনি পৃথক কৰক। ইয়াত মিছৰীৰ টুকুৰা যোগ দিয়ক। এনেদৰে সহজে ঘৰতে মাখন-মিছৰীৰ ভোগ তৈয়াৰ হৈ যাব।

সাধাৰণতে বজাৰত উপলব্ধ মাখন হালধীয়া ৰঙৰ হয়। ইয়াত নিমখো থাকে। যিসকল ৰক্তচাপৰ ৰোগী তেওঁলোকৰ বাবে বগা মাখন উপকাৰী। বগা মাখন খোৱাটোৱে ডিঙিৰ প্ৰদাহৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

ভগৱানৰ মাখন ভোগ অজানিতে দৈনিক গ্ৰহণ কৰি বহুতো লাভালাভ লাভ কৰে। ই হৃদৰোগৰ আশংকাও হ্ৰাস কৰে। শিশুক বগা মাখন খুৱাই সিহঁতৰ চেহেৰা তীক্ষ্ণ কৰে আৰু দৃষ্টিশক্তিও উজ্জ্বল কৰে। ই হাড়বোৰ শক্তিশালী ৰাখে আৰু গাঁঠিৰ বিষতো উপকাৰী। হালধীয়া মাখনৰ তুলনাত বগা মাখন চৰ্বিমুক্ত। ই ওজন বৃদ্ধিৰ আশংকাও যথেষ্ট হ্ৰাস কৰে। লগতে মিছৰীও শিশুৰ বাবে যথেষ্ট উপকাৰী।

Leave a Comment