কোন হ’ব পাঞ্জাবৰ নতুন মুখ্য মন্ত্ৰী

কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙে পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰা পাছতে এতিয়া চৰ্চিত হৈ পৰিছে বিষয়টো

সিঙে পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ পিছত আজি অনুষ্ঠিত হ’ব কংগ্ৰেছ বিধায়িনী দলৰ বৈঠক।

হয়তো আজি ঘোষণা হব পাৰে নতুন মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম । এতিয়া কেইবাজনো নেতাৰ নাম পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰীৰ হিচাপে চৰ্চা লাভ কৰি আছে পঞ্জাৱত।

পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন সভাপতি প্ৰতাপ সিং বাজৱা আৰু প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী বেয়ন্ত সিঙৰ নাতি ৰৱনীত সিং বিট্টু মুখ্যমন্ত্ৰী পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন সভাপতি সুনীল জাখৰ, পদৰ দৌৰত আছে। অৱশ্যে, নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুকো শীৰ্ষ পদৰ বাবে প্ৰক্ষেপ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। কোৱা হৈছে যে এই নামবোৰৰ উপৰিও মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ বাবে আন কেইবাজনো দাবীদাৰ আছে।

দাবীদাৰ সকলৰ ভিতৰত আছে কংগ্ৰেছৰ ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ অম্বিকা চোনি আৰু ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী সুখজিন্দৰ ৰন্ধাৱা আছে। পঞ্জাৱ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ কমিটিৰ কাৰ্যবাহী অধ্যক্ষ পৱন গোৱেলে কয় যে কালি হৰিশ ৰাৱতজী আৰু অজয় মাকেঞ্জিৰ সৈতে বিধায়কসকলৰ এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হৈছিল।

বৈঠকত প্ৰস্তাৱ গৃহীত হৈছে যে বিষয়টোত ছোনিয়া গান্ধীজীৰ সিদ্ধান্ত চূড়ান্ত হ’ব। আজি হাইকামাণ্ডে সিদ্ধান্ত জনাব। কংগ্ৰেছৰ সাধাৰণ সম্পাদক কেচি বেণুগোপাল আৰু অম্বিকা চোনীক নিশা পলমকৈ এখন বৈঠকৰ পিছত ৰাহুল গান্ধীৰ বাসগৃহৰ পৰা ওলাই অহা দেখা গৈছিল।

ইফালে কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙৰ পক্ষৰ লোকসকলো সভাত উপস্থিত আছিল। শনিবাৰে অনুষ্ঠিত পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছ বিধায়িনী দলৰ বৈঠকত ৭৮ জন বিধায়ক উপস্থিত আছিল যাৰ ভিতৰত বহুতো কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙৰ সমৰ্থক আছিল। কেৱল কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ আৰু আন এজন বিধায়ক সভাৰ পৰা আঁতৰি আছিল। কংগ্ৰেছ বিধায়িনী দলৰ বৈঠকত ছোনিয়া গান্ধীক মুখ্যমন্ত্ৰী নিযুক্তি দিয়াৰ বাবে কৰ্তৃত্ব দিয়াৰ দিয়াৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়।

পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন সভাপতি সুনীল জাখৰক অমৰিন্দৰ সিঙৰ ঘনিষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়। এক টুইটযোগে জাখৰে ৰাহুল গান্ধীক প্ৰশংসা কৰি কয় যে গান্ধীয়ে কংগ্ৰেছৰ সংকটৰ উত্তম সমাপ্তি ঘটাইছে। কিন্তু ইয়াৰ মাজতে ছোনিয়া গান্ধীয়ে কাক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিব সেয়াহে হব লক্ষণীয়।
এতিয়া প্ৰশ্নটো হ’ল ছোনিয়া গান্ধীয়ে পাঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে কাক প্ৰক্ষেপ কৰিব!

Leave a Comment