স্বামী-স্ত্ৰী, পিতৃ আৰু সন্তান অথবা মাতৃ আৰু সন্তান কি কাৰণত শত্ৰু হ’ব পাৰে?

আচাৰ্য চাণক্য এজন মহান পণ্ডিত আছিল। তেওঁৰ কূটনীতি আৰু ৰাজনীতিৰে তেওঁ চন্দ্ৰগুপ্ত মৌৰ্যক সাধাৰণ শিশুৰ পৰা সম্ৰাট কৰি তুলিছিল। তেওঁ এজন দক্ষ ৰণনীতিবিদ, অৰ্থনীতিবিদ আৰু ৰাজনীতিবিদ আছিল। তেওঁ তেওঁৰ জীৱনত বহুতো গ্ৰন্থ লিখিছিল। কিন্তু আজিও মানুহে চাণক্যৰ নৈতিকতা পঢ়িবলৈ ভাল পায়।

চাণক্যই তেওঁৰ নৈতিকতা নামৰ কিতাপখনত জীৱনৰ প্ৰতিটো দিশৰ বিষয়ে লিখিছে। যদি এজন ব্যক্তিয়ে এই নীতিবোৰ অনুসৰণ কৰে, তেওঁ নিশ্চিতভাৱে সফলতা লাভ কৰে। আচাৰ্য চাণক্যৰ এই নীতিবোৰে জীৱনৰ সত্যতাৰ বিষয়ে কয়।

চাণক্যই নৈতিকতাৰ কিছুমান পৰিস্থিতিত পিতৃ-মাতৃ, স্বামী আৰু পত্নী আৰু সন্তানকো শত্ৰু বুলি বৰ্ণনা কৰিছে। সেই পৰিস্থিতি বোৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে, দেউতাকে লোৱা ঋণ তেওঁৰ সন্তানৰ বাবে শত্ৰুৰ দৰে। যদি পিতৃয়ে সঠিক সময়ত ঋণ পৰিশোধ কৰিব নোৱাৰে, শিশুটোৰ জীৱন বেদনাদায়ক হৈ পৰে। এই পৰিস্থিতিত, দেউতাক তেওঁৰ সন্তানৰ বাবে শত্ৰুৰ দৰে।

এগৰাকী মাতৃ আৰু তেওঁৰ সন্তানৰ মাজৰ সম্পৰ্ক সংসাৰত সকলোতকৈ শীৰ্ষত। মাতৃয়ে সদায় সন্তানৰ বাবে ত্যাগ কৰে। কিন্তু যেতিয়া মাতৃসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানৰ বিৰুদ্ধে বৈষম্যমূলক আচৰণ কৰা আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া এনে আচৰণ শিশুটোৰ বাবে শত্ৰুৰ দৰে হয়।

তদুপৰি, আন পুৰুষৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা মহিলাসকলো তেওঁলোকৰ সন্তানৰ শত্ৰুৰ দৰে হয়। লগতে পিতৃ-মাতৃ যিয়ে তেওঁলোকৰ সন্তানক নিৰক্ষৰ কৰি ৰাখে তেওঁলোকো  সন্তানৰ বাবে শত্ৰুৰ দৰে।

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছিল যে এগৰাকী অতি সুন্দৰ পত্নী কেতিয়াবা তেওঁৰ স্বামীৰ বাবে সমস্যা হৈ পৰে। তদুপৰি, যিসকল স্বামীয়ে তেওঁলোকৰ পত্নীক সুৰক্ষা দিব নোৱাৰে তেওঁলোকো শত্ৰুৰ দৰে হৈ পৰে।

চাণক্যই নৈতিকতাত কৈছে যে মূৰ্খ সন্তান তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃৰ শত্ৰুতকৈ কম নহয়। মূৰ্খ সন্তানে পিতৃ-মাতৃৰ কষ্টত ৰখা দেখা যায়। তদুপৰি, যিসকল সন্তান তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃৰ আজ্ঞা পালন নকৰে তেওঁলোক শত্ৰুতকৈ কম নহয়।

আনহাতে, যিসকল পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ সন্তানক ভাল লালন-পালন আৰু শিক্ষা প্ৰদান নকৰে তেওঁলোক তেওঁলোকো সন্তানৰ শত্ৰুৰ দৰে হয়।

Leave a Comment