আত্মহত্যাৰ ঘটনাত পুৰুষৰ সংখ্যা কিয় বেছি?

পুৰুষসকল মহিলাতকৈ বেছি অসন্তুষ্ট, আত্মহত্যাৰ পৰিসংখ্যাই আপোনাৰ ইন্দ্ৰিয় উৰুৱাই দিব। মহিলাৰ তুলনাত পুৰুষৰ আত্মহত্যাৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে। হতাশাৰ বাবে আত্মহত্যাৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে।বিশ্ব আত্মহত্যা প্ৰতিৰোধ দিৱস 10 ছেপ্টেম্বৰত উদযাপন কৰা হয়। বাৰ্ষিক আত্মহত্যাৰ পৰিসংখ্যা অতি আচৰিত।

লাখ লাখ মানুহে হতাশাৰ সন্মুখীন হৈছে সমাজৰ পৰা দ্বিতীয় হাৰৰ অভিজ্ঞতা, সহানুভূতি বা সমাজৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ জেদ ই হওঁক, মহিলাসকলে হৃদয় আৰু মনৰে শক্তিশালী ৰূপত প্ৰকাশ কৰে । কিন্তু পুৰুষে সেইটো কৰিব নোৱাৰে।

পৰিয়ালৰ মুৰব্বী, পৰিয়ালৰ ভেটি আৰু কামৰ ক্ষেত্ৰত মানুহজনক শীৰ্ষস্থান প্ৰাপ্ত বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু বাস্তৱটো হ’ল যে তেওঁ বোজা আৰু পৰাজিত।”এজন পুৰুষ হওক – কান্দিব নালাগে'”-

এতিয়া এনে চিন্তাধাৰা সলনি হোৱা প্ৰয়োজন। সকলোৰে সন্মুখত শক্তিশালী দৃষ্টিৰে চাই দুৰ্বলতা লুকুৱাবলৈ চেষ্টা কৰি থকাৰ সময়ত, মনৰ বোজা বৃদ্ধিৰ ফলাফল আজিআত্মহত্যাৰ পৰিসংখ্যাত স্পষ্টভাৱে দেখা গৈছে।

পুৰুষে মহিলাতকৈ বেছি আত্মহত্যা কৰে। এটা পৰিসংখ্যা অনুসৰি, গড়ে এক লাখ পুৰুষৰ ভিতৰত 12 জনে আত্মহত্যা কৰে, আনহাতে বছৰি এক লাখ মহিলাৰ ভিতৰত 5 গৰাকীয়ে আত্মহত্যা কৰে।

ভাৰতৰ পৰিস্থিতি বেলেগ নহয়। ভাৰতত, মুঠ আত্মহত্যাৰ ঘটনাৰ 70% পুৰুষৰ দ্বাৰা আৰু প্ৰায় 30% মহিলাৰ দ্বাৰা প্ৰতিবেদিত হয়। 2019 চনত, বিশ্বত 7,00,000 লোকে আত্মহত্যা কৰিছিল, আৰু সেই 7 লাখৰ ভিতৰত, 1.5 নিযুত কেৱল ভাৰতৰ আছিল। ধৰি লওঁক যে ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ ৰেকৰ্ড ব্যুৰোয়ে ভাৰতত আত্মহত্যাৰ পৰিসংখ্যা লিপিবদ্ধ কৰিছে।পৰিসংখ্যাবোৰ যোৱা বছৰ ছেপ্টেম্বৰ ২০২০ ত প্ৰকাশ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ মতে, ভাৰতত মুঠ মৃত্যুৰ 10.4% প্ৰতি বছৰে হয়। অৰ্থাৎ প্ৰতিদিনে প্ৰায় 381 জন লোকৰ মৃত্যু হৈছে।

2019 চনত, ভাৰতত 140,000 লোকে আত্মহত্যা কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত 93,000 বা প্ৰায় 67%, 18-45 বছৰ বয়সৰ ভিতৰত আছিল। আত্মহত্যাৰ কাৰণবোৰ লৈ, ই স্পষ্টভাৱে দেখুৱায় যে সম্পৰ্কৰ মাজৰ সূক্ষ্মতাবোৰে মানুহক হত্যা কৰি আছে। সম্পৰ্কৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা হতাশা আৰু হতাশাৰ ফলত উদ্ভৱ হোৱা একাকীত্ব। এইটো সেই গোলকধাঁধা যাৰ পৰা বহুলোকে বাহিৰ লৈ যাবলৈ কঠিন অনুভৱ কৰে আৰু এই কঠিন সময়তমানুহে আত্মহত্যা কৰে।

এটা পৰিসংখ্যা অনুসৰি, 34% লোক পাৰিবাৰিক বিভেদৰ ফলত মৃত্যুমুখত পৰে, আনহাতে 7% লোকে বিবাহৰ সমস্যাৰ বাবে আত্মহত্যা কৰে। যদিও 7% যুৱক-যুৱতী মানসিক ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যুমুখত পৰে, 5.6% সুৰা বা ড্ৰাগৰ আসক্তিৰ ফলত মৃত্যু বৰণ কৰে, আৰু 5% লোকে ভাবে যে প্ৰেমৰ সম্পৰ্কত হত্যা কৰাটো হৈছে অন্তিম বিকল্প।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, হতাশা হৈছে আত্মহত্যাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ। পৃথিৱীৰ ৩০০ নিযুত লোক হতাশাত ভুগি আছে আৰু প্ৰায় ২৫০ নিযুত লোক চাপ বা উদ্বেগত ভুগি আছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, প্ৰতি 100 জনৰ ভিতৰত 1 জনৰ মৃত্যু আত্মহত্যাৰ ফলত হয়।ইমানবোৰ মৃত্যু যুদ্ধত নহয়, এইচ.আই.ভি. এইডছৰ দৰে বিপদজনক ৰোগৰ পৰা নহয়, কিন্তু বিশ্বজুৰি মেলেৰিয়াৰ ফলত হয় যিমান আত্মহত্যাৰ দৰে।যদি আমি 15 ৰ পৰা 29 বছৰ বয়সৰ যুৱক-যুৱতীৰ মৃত্যুৰ কাৰণবোৰ চাওঁ, তেন্তে এই বয়সৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত আত্মহত্যা হৈছে মৃত্যুৰ চতুৰ্থ কাৰণ বুলি বুজিপোৱা সহজ। যদি পথ দুৰ্ঘটনাত সৰ্বাধিক সংখ্যক মৃত্যু হয় তেন্তে এই বয়সৰ লোকসকলৰ মৃত্যুৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ কাৰণ হৈছে যক্ষ্মা। ইয়াৰ পিছত ‘পাৰস্পৰিক হিংসা’ তৃতীয় সৰ্বাধিক মৃত্যু হিচাপে হয়।

যদি আপুনি ধনী আৰু ভাবিছে যে ধনে সুখ আনে, আপুনি আজিও জানিব লাগিব যে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ পৰিসংখ্যা অনুসৰি, উচ্চ উপাৰ্জনৰ দেশবোৰত পুৰুষৰ আত্মহত্যাৰ হাৰ অধিক। অৱশ্যে মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে নহয়। যদিও দৰিদ্ৰ দেশবোৰৰ পৰিস্থিতি একেবাৰে বিপৰীত। দৰিদ্ৰ দেশবোৰত, মহিলাৰ আত্মহত্যাৰ হাৰ পুৰুষতকৈ অধিক।এই সকলোবোৰৰ মাজত ভাল খবৰটো হ’ল যে বিশ্বজুৰি আত্মহত্যাৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাইছে।

বিশ্বব্যাপী, যোৱা 20 বছৰত আত্মহত্যাৰ ঘটনা 36% হ্ৰাস পাইছে। অৱশ্যে, ইয়াৰ মাজতে, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য 17% বৃদ্ধি পাইছে। জাপানে কৰোনেলত সৰ্বাধিক সংখ্যক আত্মহত্যাৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছিল।
যদি এজন ব্যক্তিয়ে হঠাতে আত্মহত্যা কৰাৰ কথা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰে, ইয়াক গুৰুত্বসহকাৰে লওঁক।

আপোনাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰক, অমীমাংসিত লেনদেননিষ্পত্তি কৰক, বা কাৰোবাক কওঁক, ইয়াক এটা চিহ্ন বুলি বিবেচনা কৰক।হঠাতে কোনোবাই বৰ অসন্তুষ্ট হ’বলৈ ধৰিলে, কথাটোৰ মেজাজ সলনি হ’ল।কথা কোৱা বন্ধ কৰক, অৰ্থাৎ শান্ত হওক।

গতিকে বুজিব যে এনে এজন ব্যক্তিক সহায়ৰ আৱশ্যক। এনে পৰিস্থিতিত, কাৰোবাৰ বাবে সদায়ে তেওঁৰ চাৰিওফালে থকাটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি তেওঁৰ মানসিক ৰোগ আছে, তেওঁৰ চিকিৎসা কৰক আৰু মনত ৰাখিব যে ভিতৰৰ শব্দ ভাল, অলপ হেঁচা দিয়াভাল। সেয়েহে কথা পাতি থাকক, বন্ধু বনাওক, অকলশৰীয়া নহওঁক আৰু সুখী হওঁক।

Leave a Comment